Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Forumda Konu açma Resimli Anlatımlar

Seçenekler
Alt 2 Hafta önce   #1
zamangezgini

zamangezgini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 268
Tecrübe Puanı: 214748369
zamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üye
Standart Kopyalama yapılamayan Sitelerden Yazı Kopyalama

Kopyalama yapılamayan Sitelerden Yazı Kopyalama

Aslında sağ klik engeli ile bir çok siteden herhangi bir yazıyı kopyalamanız zor gibi gelse de imkansız değil basit bir kaç adımla kopyalama yapılamayan sitelerden yazı kopyalayabilirsiniz. Ancak bunun iki yolu var. Bir tanesi hemen alttaki videoda bulabilirsiniz. Eğer alttaki videoyu izledikten sonra web sitesinden kopya alamadıysanız o zaman bir sonraki adım %100 çözüm olacaktır. Ben hiç uğraşmayayım direkt ikinci adıma geçebilir miyim? diyorsanız hadi buyurun sizi tutan yok )

1- Adım

Video anlatım: [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

2- Adım (%100 Çözüm)

Kopyalamak istediğiniz web sayfasına gidin ve kopyalayacağınız metnin üzerinde iken herhangi bir şey seçmeden! sağ klik yapın. Açılan pencerede İNCELE yazan yeri klikleyin.

İncele dedikten sonra sağda bir panel açılacaktır.

Ama bazen hem kopyalama hem de sağ tıklama yasağı beraber yapılabilir. Bu nedenle alttaki iki resimde anlatılanları uygulayarak yine aynı yeri açabilirsiniz.

Bu panelin en üst kısmına gidin ve body yazan yeri bulup üzerini sağ klikleyerek COPY deyin. Ardından Copy OuterHTML‘i seçin.

Ardından [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL] adlı siteye gidin ve en üstteki yazıları silip buraya sağ klik yapıp yapıştır deyin. Hemen altında nereyi kopyalamak istiyorsanız orayı seçebilirsiniz. Anlaşılmayan )

tech-worm.com'dan Alper Kaya alıntıladığım bu yazıyı hem metin hemde görsel malzeme ekleyerek düzenledim.

Konu zamangezgini tarafından (2 Hafta önce Saat 21:58 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Resim ekleme
zamangezgini isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 2 Hafta önce   #2
zamangezgini

zamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üyezamangezgini Süper Üye
Standart Sağ Tıkla Kopyala Engelli Sitelerden Veri Nasıl Kopyalanır 2

Sağ Tıkla Kopyala Engelli Sitelerden Veri Nasıl Kopyalanır 2

Sağ-tık-engelini-kaldırma

Kopyala yapıştır internet yaşantımızın en önemli parçalarından biri haline geldi. Çoğu insan işleri gereği araştırdığı bir bilgiye ulaşır ulaşmaz web sayfasındaki içeriği hemen kopyalayıp kendine almak ister. Bunu yaparken kaynak vererek yapmasında elbette sakıncası yok. Tabii bunu içeriği çalmak adına kendi sayfasına ekleyenleri de her zaman olduğu gibi kınıyoruz. Biz yine de iyi düşünerek web sayfalarındaki içeriği kaynak vererek sağ tıkla kopyalama engelli sitelerden veri kopyalama bir başka deyişle kopyalama engeli kaldırma nasıl yapılır onu paylaşacağım:

Çoğu site ve blog sahibi sağ tıkla kopyalama özelliğini engellemek için JavaScript tekniklerini kullanırlar. Böyle bir engelleme yapan web sitesine giriş yaptığınızda sağ tıkladığınız zaman ya tıklanmadığını görürsünüz ya da bir uyarı mesajı ile karşılaşırsınız. Right-Click on this site is disabled … gibi.

Neden sitelerden kopyalama ihtiyacı duyarsınız ?

Bir ödeviniz olduğunu düşünün ve bu ödevi yazmak için sitedeki açıklamalara ihtiyacını var. Eğer site üzerinde kopyalama engeli varsa maalesef içeriği kopyalamayacak ve word dosyanıza ekleyemeyeceksiniz.

İkinci olarak bir blog yazarısınız ve kaynak belirtmek şartıyla farklı sitedeki açıklamayı yazınızda alıntı olarak kullanmak istiyorsunuz. Eğer sağ tık engeli varsa site üzerinde yine ilgili kısmı alamayacaksınız.

Son olarak bir ürün incelemesi yapıyorsanız ve populer online alışveriş siteleri üzerinde yapılan yorumlara atıfta bulunmak istiyorsanız yine içeriğin kopyalanması durumuna ihtiyacınız olacaktır.

Aklıma gelen yukarıdaki masum sebeplerden ötürü farklı sitelerdeki içeriğe ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorum. Tabii kaynak verilmeden yapılan kopyalama işlemini de kesinlikle önermiyorum.

Peki sağ tık engelini nasıl aşabilirsiniz:
1- Tarayıcınızın javascript modunu kapatabilir.
2- Proxy siteleri kullanabilirsiniz.

1- Tarayıcınızın JavaScript Modunu Kapatın:
Chrome kullanıcılarıAyarlar *** Gelişmiş seçenekler *** İçerik ayarları yolunu izleyerek “Hiçbir sitenin JavaScript çalıştırmasına izin verme” seçeneğini seçtiğinde javascript modunu pasifleştirmiş olur.

Ama işiniz bittikten sonra yaptığınız değişikliği geri almayı unutmayın yoksa JavaScript çok kullanılmakta olan gerekli bir araçtır... JavaScript kapalı kalırsa internet kullanımınız önemli bir sekteye uğrayacaktır.

Firefox kullananlar tarayıcının okuyucu görünümüne geç tuşuna bir tık atıp kolayca kopyalama yapabilirler.

2- Proxy Sitelerini Kullanın:
Bildiğiniz gibi internette binlerce Proxy siteleri mevcut. Bunlar zaten javascript modunu pasifleştirerek sayfayı görüntülemenize imkan veriyor. Bu tarz siteler üzerinden bağlanarak sağ tıkla özelliğini aktifleştirmiş olabilirsiniz.

Son Sözler
Burada sizlerle paylaştığım yöntemler tamamen iyi niyetli kullanıcılar için. Eminim sayfanıza yazı yazarken araştırmalarınızda bu tarz engelleme yapan sitelerle karşılaşıyorsunuzdur. Bu noktada yardımcı olmasını temenni ettiğim kopyalama engeli kaldırma ipuçlarını etik yollar için kullanmanızı istiyorum.
Peki siz etik bir şekilde kullandınız da ya içeriğinizi kopyalayanlara ne demeli ?

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kopya içerik şikayet yazımı okuyarak ilgili yazının kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Google bu konuda gerçekten sıkı davranarak kopya içeriğin önüne geçmeye çalışıyor. Siz de bu türden bir sıkıntı yaşadığınızda derhal bilgilendirme yaparak engelleme yapabilirsiniz.

Sağ tık engelli sitelerden kopyalama yapmak yukarıdaki yöntemlerle oldukça basit. Yani ben kesinlikle engelleme yaptım diyemezsiniz. Bu yüzden kötü niyetli kullanıcıların böyle bir girişimde bulunmaması en büyük temennimiz.

İlaveten google’ın yaptığı düzenlemeler de en büyük güvencemiz.

Emek hırsızlığına teşvik olacağını düşünmüyorum. Örnek olarak Bir alışveriş sitesindeki yoruma atıfta bulunmak istediğimde kopyala yapıştır yapamadığımı gördüm iki saat yazmak zorunda kalmak gerçekten can sıkıcı. Kaldı ki bazı site sahipleri "sadece bir kısımı kopyalanmasını engellemek için sitenin tamamını engellemek" zorunda kalıyorlar. Böyle bir durum için kullanılacağını düşünüyorum.

son nefes adlı kullanıcının yorumu:
Arkadaşa Yüklenmenin mantığını anlayabilmiş değilim... Bir insan bir içeriği kopyalamak isterse zaten bunun yolunu bulur... Çok kafaya takarsa kendisi eller yazar... Lütfen herkesi webmaster gibi görmekten vazgeçin... bu tarz bilgiler interneti bilgi amaçlı kullanan kişilerin işine yarayacaktır... Zeka ve düşünme seviyemizin biraz gelişmesi gerekiyor...

vertigoegos adlı kullanıcının yorumu:
Her Musa'nın bir Firavunu vardır arkadaşlar. Bu tip basit engelleme çalışmaları internet aleminde işlemez. Şimdi sayfa yada resim kopyalama programları var, keser, biçer, resim formatına çevirir o yazıyı gene koyar koymak isteyen. Hatta ve hatta basılmış neşriyatı bile scanner de taratıp resim formatında sitesine koyabilir. Yazısının kopyalanmasından korkan adam yazısını internet'e digital olarak koymayacak o zaman. Demirden korkan trene binmeyecek gibi bişey Kişi kötü niyetle ve otokontrolsüzce kopyalama yapabilecek kadar kültürsüz ve emeğe saygısızsa zaten eğitimsiz ve uygar olamamış bir adamdır. İnsanlar da her fırsatta bunu onun yüzüne vurarak cezalandıracaktır.

Blogumu Tanıt adlı kullanıcının yorumu:
Bilgilendirme için teşekkürler. Bir çok kişinin işine yarayacağından eminim. Bazen ben de kısa alıntılar yapmak istiyorum, fakat sağ tık engeli olduğu için alıntı yapamıyordum. Sağ tık engeli konulmasından yana da değilim zaten. Vertigoegos arkadaşımızın da dediği gibi eğer yazılarının kopyalanmasını alıntı yapılmasını istemeyen arkadaşlar online olarak yazmamalı. Tabi ki kopyala yapıştır'ı kötü amaçlarla kullanan var, fakat yarardan çok zarar içindeler.

Poyraz Sahin EhliBlog.com
Yazı içeriğinde bazı değişiklikler yaptım ve 6 adet kendi hazırladığım görseli ekledim.

Konu zamangezgini tarafından (2 Hafta önce Saat 22:07 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Resim boyutlarını küçülttüm.

Alt 2 Hafta önce   #3
Elon Man

Elon Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 17722
Tecrübe Puanı: 61280277
Elon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper ÜyeElon Man Süper Üye

Bir başka yöntem :

Google Chrome > Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar > İçerik Ayarları > JavaScript de Hiçbir sitenin JavaScript çalıştırmasına izin verme'yi seçmek. İşiniz bittikten sonra ayarı eski haline getirmeyi unutmayın.

Edit :Sevgili Bayhun, kızmana gerek yok. Ben ilk mesaja cevap olarak yazdım, silebilirsin...

Alıntı:
zamangezgini Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İlk mesajda 1. anlatımda videolu,
ve 2. anlatımda altı adet resimli olarak gösterdim zaten!

Konu Elon Man tarafından (2 Hafta önce Saat 22:24 ) değiştirilmiştir..
Elon Man isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 2 Hafta önce   #4
zamangezgini

Alıntı:
Elon Man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir başka yöntem :

Google Chrome > Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar > İçerik Ayarları > JavaScript de Hiçbir sitenin JavaScript çalıştırmasına izin verme'yi seçmek. İşiniz bittikten sonra ayarı eski haline getirmeyi unutmayın.
İlk mesajda 1. anlatımda videolu,
ve 2. anlatımda altı adet resimli olarak gösterdim zaten!

Konu zamangezgini tarafından (2 Hafta önce Saat 22:12 ) değiştirilmiştir..

Alt 2 Hafta önce   #5
medetres

medetres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 1327
Tecrübe Puanı: 182883344
medetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üyemedetres Süper Üye

Faydalı paylaşım,anlatım için teşekkürler.

Alt 2 Hafta önce   #6
ada

User ID: 2669
Tecrübe Puanı: 110123836
ada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üyeada Süper Üye
Smile Teşekkürler

Teşekkürler

ada isimli Üye şuanda  online konumundadır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler