Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > E-Kitaplar - Mizah Dergileri - Dergiler - Cizgi Romanlar > Tezler

Seçenekler
Alt 04-12-2013   #1
Alp Yağmur

Alp Yağmur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 19654
Tecrübe Puanı: 52717138
Alp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper ÜyeAlp Yağmur Süper Üye
Standart Fevzi Demirağ -Ortaöğretimde Sanat Tarihi Eğitimi-Öğretimi ve Problemleri(1957-2005)

ÖNSÖZ
Eğitim; bir milletin hayati unsurlarından birisidir. Bu hayatiyet, ciddi bir
eğitimin, milletleri yaşanılan çağda daha etken ve daha etkili kılmasından ileri gelmektedir.
Sanat Tarihi disiplini; milletlerin, tarihsel ve kültürel kodlarının en
önemlilerinden bir tanesidir. Sanat Tarihi disiplini ile geçmiş dönem eserlerini ve objelerini, tarihsel, dinsel, düşünsel, kültürel ve coğrafi etkilerini de göz önüne alarak, anlamaya ve öğrenmeye çalışırız. Böylece hem o döneme ayna tutmuş, hem de elimizdeki veriler ışığında yaşadığımız çağa entelektüel katkıda bulunma şansımız doğmuş olur.
Ülkemizde Sanat Tarihi eğitim ve öğretimi de yerini bulmaya çalışan
disiplinlerden birisi olarak göze çarpmaktadır. 1957’de bağımsız bir ders olarak başlayan Sanat Tarihi eğitimi, içerisinde çeşitli soruları ve sorunları barındıran yapısıyla, irdelenmeyi hak etmektedir.
Sanat Tarihi eğitimi nasıl başlamış ve nasıl devam ede gelmiştir? Bu alanda
M.E.B.’in ne tür çalışmaları olmuştur? Sanat Tarihi dersi alan öğrenciler veya Sanat Tarihi lisans eğitimini bitirmiş Sanat Tarihçiler bu hususta neler düşünüyorlar? gibi sorulara cevap bulabilmek adına böyle bir çalışmanın faydalı olacağına inandık.
Bu alanda mevcut bir tez çalışmasının olmaması da bu konunun ele
alınmasının zaruriyetini gündeme getirmiş oldu.
Bu vesileyle, öncelikle Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai KARAHAN’ a, böyle
bir tez çalışması için beni yönlendiren ve yardımlarını esirgemeyen danışman hocam; Yrd. Doç. Dr. Osman AYTEKİN’ e, Sanat Tarihi Bölümü öğretim elemanlarına,
Sosyal Bilimler Enstitüsü’ ne, anket düzenlemesinde emeği geçen Yrd. Doç. Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ’ ye, gönderdikleri kitapçık için, İstanbul Sanat Tarihi Derneği’ne, bu çalışma boyunca beni desteklediği ve hep yanımda olduğu için eşim Ayşegül’ e en içten teşekkürlerimi iletiyor ve hepsine şükranlarımı sunuyorum.

Fevzi DEMİRAĞ
2007 - VAN

Link:

[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Alp Yağmur isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 05-07-2013   #2
Kızıl

Kızıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 20112
Tecrübe Puanı: 6
Kızıl Yeni Üye

Teşekküler...

Kızıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
ortaöğretim, sanat tarihi, sanat tarihi tezi, tarih eğitimi, tez, yüksek lisans tezi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler