Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar  

Go Back   Eski Kitaplarım - Eskiden günümüze kitaplar > Eski Kitaplarım Genel Bölüm > Kutlama Mesajları

Seçenekler
Alt 3 Hafta önce   #211
Asim

User ID: 68865
Tecrübe Puanı: 64424514
Asim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper Üye

Arkadaşlar kurgu dışı kitaplar okurken (Sosyoloji, felsefe, psikoloji vb) not alıyor musunuz? Ben bir not defteri tutup kitapta öğrendiklerimi yazmak istiyorum.

Asim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 3 Hafta önce   #212
cepbook

cepbook - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 33774
Tecrübe Puanı: 214748371
cepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üye

İyi fikir.
Eskiden kitaplara birer birer ulaşırdık: satın alabildiklerimiz, arkadaşlardan ya da kütüphaneden ödünç aldıklarımız... ayda ancak üç beş kitap elimizden geçerdi. ebooklar çıktığından beri okuduklarımızın yanına gözattığımız yüzlerce kitabımız oldu.
Not almanın yanında başka başka tasniflere, indekslere ihtiyaç duyar olduk.

Mesele not alma gerekliliği değil. Sonra o notları nasıl tasnif edip işe yarar hale getirirsiniz?

serbest okuma fıkrası: Yıldırım Akbulut'a ( eski başbakan. Çok eskiden başbakanlar vardı. Daha eskiden başvekil denirdi. ) yardımcılarından birisi şöyle demiş: "Efendim arşivlerde bissürü gereksiz ve tarihi geçmiş evrak birikti, kamyon kamyon, onları temizlemek, atmak gerekiyor, böylece yer açılmış olur." O da şöyle cevap verir: "Tamam, hepsini atın ama atmadan önce hepsinden birer fotokopi alın."

Konu cepbook tarafından (3 Hafta önce Saat 14:28 ) değiştirilmiştir..
cepbook isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 3 Hafta önce   #213
Asim

Asim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper ÜyeAsim Süper Üye

Kitap bana aitse eskiden kitap sayfalarına not alırdım ben de. Fakat artık binlerce kitap elimizin altında. Kullandığım ebook reader dijital anlamda not almayı mümkün kılıyor olsa da, şahsen not alma konusunda ironik bir şekilde daha geleneksel düşünüyorum.

Söylediğiniz gibi yüzlerce kitabın elimizin altında olması, aynı konuda yazılmış çoğu kitapta da bilgilerin tekrarlanıyor olması geniş bir şekilde not almayı gerekli hale getiriyor.

İlk aşamada böyle olması gerekse dahi, kitaplardan derlenen bilgileri gelişigüzel notlarla düzensiz şekilde tutmayı ben de pek yararlı görmüyorum. @cepbook İlla ki tasnif edilmesi gerekir.

Tasnif yaparken notlarla oluşturduğumuz bilgi havuzunu birden fazla defterde... ''Felsefe Defteri'' gibi, alt başlıklarına ayırarak bir araya getirmek fikrine ne dersiniz?

Bir başka defter: ''Araştırması Gerekenler'' defteri olabilir.

...ve hatta, ''Orta Çağ Tarihi'' gibi yoğun bilgi içeren konularda ayrıca tek bir defter tutulabilir. Bu defterleri yazı hacimleri büyüdükçe daha kapsamlı şekilde bir ''İçindekiler'' bölümü oluşturarak tasnif etmek mümkün olur.

Fakat bütün bu notlar öncesinde tuttuğumuz gelişigüzel notlardan derlenmeli, yoksa kitabı okurken sürekli defter değiştirerek özenli ve kategorik not almamız okuma ahengini bozabilir.

Kulağa biraz meşakkatli, zaman gerektiren bir iş gibi görünüyor ama uzun vadede oluşan ve birçok kaynaktan süzülüp gelen bilgiler daha işe yarar ve özgün hale gelmiş olur. Hatta biraz kişisel yorumlar ve görüşler eklenirse neden bir yapıta dönüşmesin?

Konu Asim tarafından (3 Hafta önce Saat 14:31 ) değiştirilmiştir..

Alt 3 Hafta önce   #214
Müverrihanım

Müverrihanım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76011
Tecrübe Puanı: 214748366
Müverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper Üye

Alıntı:
Asim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar kurgu dışı kitaplar okurken (Sosyoloji, felsefe, psikoloji vb) not alıyor musunuz? Ben bir not defteri tutup kitapta öğrendiklerimi yazmak istiyorum.
Evet, daha çok fişleme tekniğini (bibliyografik Künye) kullanıyorum ben. Not defteri de tutabilirsiniz. OneNote gibi bir uygulamaya da notlarınızı yazabilirsiniz. Oldukça kalıcı oluyor

Müverrihanım isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 3 Hafta önce   #215
Müverrihanım

Müverrihanım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 76011
Tecrübe Puanı: 214748366
Müverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper ÜyeMüverrihanım Süper Üye

Kitap okurken dinlediğiniz klasik müzikler var mı? Varsa önerebilir misiniz?

Müverrihanım isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 3 Hafta önce   #216
cepbook

cepbook - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 33774
Tecrübe Puanı: 214748371
cepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üyecepbook Süper Üye

kitap okurken dinlenen müzikler bölümü [Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

Alt 2 Hafta önce   #217
orduorbim

User ID: 5852
Tecrübe Puanı: 48023463
orduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üyeorduorbim Süper Üye

Bazı eserlerde “yapmıyan,görmiyen, istemiyen “ gibi bugünkü kullanımından farklı yazılan kelimelerle karşılaşıyorum.
Bunu bir dönem alışkanlığı gibi mi yorumlamalı yoksa zamanla bugünkü şekliyle kullanımı yaygınlaşan bir düzeltme mi veya TDK’nun müdahelesi ile mi şimdiki
halini alan bir düzenleme olduğunu mu kabul edeceğiz?
Değerli görüşleriniz için şimdiden Şükranlarımı arz ediyorum

orduorbim isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 2 Hafta önce   #218
heyula

heyula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 36160
Tecrübe Puanı: 214748370
heyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üye

Kabaca izah edeyim. Y yarı sesli bir harftir. I ve İ'nin yakın akrabası olduğundan kendisinden önce gelen A ve E'yi I ve İ'ye yaklaştırır. Yanlış bilmiyorsam TDK'nın ilk kabulü "yapmıyan, etmiyen" kullanımıydı. Bu kullanımı yalnız eski yazarlarda değil eski kanunlarda da bulabilirsiniz. Daha sonra Y'nin etkisini yok sayan "yapmayan, etmeyen" kullanımı benimsendi. Fakat TDK'nın aynı anda "yapmayor, etmeyor" kullanımını değil de "yapmıyor, etmiyor" kullanımını kabul etmesi bir çelişkidir.

heyula isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 1 hafta önce   #219
heyula

heyula - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

User ID: 36160
Tecrübe Puanı: 214748370
heyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üyeheyula Süper Üye

Alıntı:
Asim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]

heyula isimli Üye şuanda  online konumundadır

Alt 1 hafta önce   #220
Asim

Alıntı:
heyula Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
[Link'i Görebilmeniz İçin Kayıt Olunuz.! Kayıt OL]
Bu kitabı görmemiştim, teşekkür ederim @heyula.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler